Obrazy - Galerie

Obrazy - Galerie

Galerie obrazů, kreseb a grafiky v Praze

Galerie

Obrazy - Galerie : Obrazy, kresby

Matoušek Václav - Křivokládsko

Matoušek Václav - Křivokládsko -  Obrazy - Galerie - Obrazy, kresby
detail zboží
Kód zboží: 00265
Cena s DPH:
29 000 Kč
Ks
Popis zboží: Václav Matoušek 1883-1948
Vyučil se řezbářem. Nějakou dobu pracoval pro Alfonse Muchu ve Zbirohu. Inspiraci pro svoji tvorbu čerpal i ze svého pobytu v Alpách, kde se živil řezbářstvím a malováním. V polovině 20. let 20. Stol. působil v Drozdově, kde provozoval řezbářství, sbíral zkameněliny a věnoval se archeologii. Od roku 1932 žil ve srubu pod zříceninou hradu Týřova. Miloval své kočky, přírodu, les, květiny, ryby. Tady maloval kouzelné scenérie řeky Berounky, zákoutí úpořského a karáskova potoka, skryjských jezírek. Své obrázky měnil za potraviny. Dodnes visí jeho obrazy v chalupách obcí Týřovic.
V Týřovickém srubu malíře navštívil v r. 1946 malíř našeho kraje Václav Rabas, který přirovnal malířský styl V. Matouška k impresionismu.Jeho citlivá duše byla hluboce poznamenána rozchodem s jeho děvčetem. O tom se jednou svěřil i spisovateli Karlu Mejstříkovi, který ho navštívil v jeho srubu.Tento rozchod s milovanou dívkou byl i příčinou jeho setrvání v tomto kraji. Matoušek zemřel r.1948, když se svou loďkou přejížděl řeku do Týřovic, pro mléko. Jarní ledy loďku převrátily. Promočený a zkřehlý malíř dostal zápal plic a byl odvezen do rakovnické nemocnice, z které doslova utekl, šel pěšky ke svým kočkám do srubu pod hradem. Brzy na to zemřel. Smuteční průvod z týřovické školy se ubíral na skryjský hřbitov, kde je˝ fialový˝ poustevník pochován.
Úmělec: Václav Matoušek
Úmělecký směr: Soudobá tvorba
Technika: Olej na plátně
Žánr: Krajina
Období: 1933
Formát: 70 x 50 cm
Signatura: Ano
Adjustace: Rám 77 x 55 cm
Stav: Dobrý
 

Matoušek Václav - Křivokládsko : další fotografie

Matoušek Václav - Křivokládsko - Obrazy - Galerie Matoušek Václav - Křivokládsko - Obrazy - Galerie

(c) 2008 - 2019 Obrazy - Galerie - internetová galerie obrazů a umění v Praze | Mapa galerie | Odkazy | Internetové obchody | Webdesign ABweb.cz