Obrazy - Galerie

Obrazy - Galerie

Galerie obrazů, kreseb a grafiky v Praze

Galerie

Obrazy - Galerie : Grafiky, exlibris

Kobliha František - Praha v zimním hávu

Kobliha František - Praha v zimním hávu -  Obrazy - Galerie - Grafiky, exlibris
detail zboží
Kód zboží: 30338
Cena s DPH:
2 500 Kč
Ks
Popis zboží: Kobliha František, *17. list. 1877 v Praze, čes. malíř a grafik. Na pražské malířské akademii byl žákem Frant. Ženíška, avšak nestal se figuralistou. Jako grafik a ilustrátor vyšel z K. Hlaváčka a z angl. prerafaelistů a mezi nimi osciluje dosud, tu tvoře samostatné kreslířské parafrase děl básnických (Hlaváčkovo Pozdě k ránu a Mstivá kantiléna, Máchův Máj), často neurčité a mlžné v kresbě postav, tu prováděje virtuosní komposiční a technická dílka dřevorytecká, při čemž vyniká zejména jeho pohádkový přepis bohatých a rozhýřených vegetací. Mnoho knih vyzdobil pro vydavatele z okruhu Moderní revue, A. Procházku, J. Karáska, K. Neumannovou, L. Bradáče. Soupis jeho knižních úprav otiskl B. Beneš-Buchlovan (Vitrinka VI., 1928, str. 5 a d.). Jeho květinové a fantastické knižní ornamentace jsou pokračováním na cestě naznačené Zd. Braunerovou. 1925 začal si sám také vydávat texty, jež si buď vyzdobil nebo také napsal. Jsou mezi nimi i jeho studie o výtvarnících. [Kobliha František] býval i výtvarným referentem Moderní revue, r. 1934 byl zvolen předsedou spolku Hollar. O něm: Jiří Karásek ze Lvovic (Moderní revue 1924), J. M. Augusta (Čtvrtá ročenka L. Bradáče 1923). [Kobliha František] vynikl i jako tvůrce četných exlibris; sám jich vydal šestero souborů, litografických, dřevorytových (v těch je nejlepší), leptaných.
František Kobliha vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu (1896-99) a Akademii výtvarných umění (1901-05) v ateliéru Františka Ženíška. Spoluzakládal spolek symbolistních grafiků Sursum (1910) a byl i členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar (1923). Od roku 1911 spolupracoval s časopisem Moderní revue.
F. Kobliha začínal na přelomu století jako dekorativní kreslíř ve stylu naturalistické secese, posléze se však přiřadil k nejvýznamnějším symbolistním grafikům s výraznou literární inspirací. Své představy se zpočátku snažil převést do olejomalby, ale jeho dominantním vyjadřovacím prostředkem se posléze stala grafika. Vytvářel cykly dřevorytů noci, vidin, snů a touhy, ke kterým po 1. světové válce přibývají litografie. K nejvýznamnějším grafickým cyklům patří Pozdě k ránu (1909), Mstivá kantiléna (1910), Tristan (1909-10) a Máj (1911), volně ilustrující Máchovu báseň. Až do 40. let zůstala umělcova tvorba na základě secesně symbolistní stylizace, a ztratila tak úplně kontakt se soudobým uměním. Kobliha také publikoval články o významných světových graficích (například o Odilonu Redonovi).
Úmělec: František Kobliha
Úmělecký směr: Symbolismus
Technika: Dřevoryt
Žánr: Architektura
Období: 1933
Formát: Tisková plocha 48 x 38 cm
Signatura: Ano
Adjustace: Rám, sklo 65 x 51 cm
Stav: Dobrý
 

Kobliha František - Praha v zimním hávu : další fotografie

Kobliha František - Praha v zimním hávu - Obrazy - Galerie Kobliha František - Praha v zimním hávu - Obrazy - Galerie

(c) 2008 - 2021 Obrazy - Galerie - internetová galerie obrazů a umění v Praze | Mapa galerie | Odkazy | Internetové obchody | Webdesign ABweb.cz