Obrazy - Galerie

Obrazy - Galerie

Galerie obrazů, kreseb a grafiky v Praze

Galerie

Obrazy - Galerie : Fotografie, pohlednice

Lukas Jan - Krásný román

Lukas Jan - Krásný román -  Obrazy - Galerie - Fotografie, pohlednice
detail zboží
Kód zboží: 917
Cena s DPH:
9 000 Kč
Ks
Popis zboží: Fotografovat začal jako dvanáctiletý. Nejstarší pokusy jsou z Prahy roku 1929. V sedmnácti byl přijat do prestižního Českého klubu fotografů amatérů. Spolupracoval s časopisy Ahoj na neděli, Eva atd. Od roku 1925 do roku 1936 studoval ve Vídni grafickou školu. Ve 30. letech pracoval pro evropské magazíny včetně legendárního Lilliputu. Hodně cestoval po Československu i zahraničí; vznikla řada významných snímků (např. Na laně). Roku 1936 nastoupil jako kameraman ve filmových ateliérech firmy Baťa ve Zlíně. Nejvýraznějším filmem byla reklama na pneumatiky (Silnice zpívá) z roku 1937. V říjnu 1939 se zúčastnil výstavy skupiny Sedm s baladickou reportáží Země a lidé. Významný je jeho Pražský deník 1938–1965, obrazové svědectví o zkáze demokracie a nástupu dvou totalitních režimů. Jako profesionál fotografoval Edvarda Beneše v tragickém roce 1938, Prahu obsazovanou nacisty, soud s válečnými zločinci v roce 1946, nástup komunistů, život v padesátých letech i Louise Armstronga v Praze 1965. Fotografická reportáž Moskva z roku 1963 byla po vytištění zničena, protože velvyslanec Sovětského svazu ji shledal „příliš pesimistickou“.
V roce 1965 emigroval přes Jugoslávii na Západ a následujícího roku se přistěhoval Spojených států. V letech 1965–1966 vzniká soubor Italský deník, který zachycuje deset měsíců, jež strávil s rodinou v italských utečeneckých táborech. Po příjezdu do USA začal pracovat na cyklu Ostrované, dokumentujícím život v místech, která jej „už doma v Praze nejvíce lákala, říkal jsem jim ’ostrovy svobody’“ – newyorský Manhattan, Starý Jeruzalém, Západní Berlín a Tchaj-wan. V 60. a 70. letech vznikl cyklus velkoformátových fotografií nazvaný New York / Pompeje.
Z Lukasovy rozsáhlé tvorby se zachovala jen část, mnoho negativů vzniklých před rokem 1965, se ztratilo; menší část z nich se v 90. letech našla ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Dochované Lukasovo dílo zahrnuje pětadvacet alb.
Zemřel v 91 letech v New Yorku, po více jak rok trvající nemoci.

Úmělec: Jan Lukas
Úmělecký směr: Fotografie
Období: 1. pol. 20. stol.
Adjustace: Rám , sklo - 395 x 330 mm
Stav: Výborný
 

Lukas Jan - Krásný román : další fotografie

Lukas Jan - Krásný román - Obrazy - Galerie Lukas Jan - Krásný román - Obrazy - Galerie

(c) 2008 - 2019 Obrazy - Galerie - internetová galerie obrazů a umění v Praze | Mapa galerie | Odkazy | Internetové obchody | Webdesign ABweb.cz